Gdzie i kiedy najlepiej wykonywać sesje?

Najsłynniejszym cytatem Ashtanga Guru Pattabhi Jois jest „Praktyka i wszystko nadchodzi”. Oznacza to, że poprzez konsekwentne otwieranie ciała i umysłu poprzez jogę, prawda objawia się wam z czasem, a wraz z prawdą przychodzi głęboki spokój.
Dla wielu regularna praktyka jogi może być trudna do ustalenia, także pod względem miejsca i czasu sesji. Jakie jest najlepsze miejsce i pora dla jogi?

Komfort przede wszystkim

Są osoby, które najlepiej czują się u siebie w domu i tam praktykują jogę. Jeśli masz dodatkowy pokój, który możesz przeznaczyć na swoją jogę, świetnie! Ciągłe rozwijanie i rozkładanie maty do jogi jest z pewnością zniechęcające więc jedno konkretne miejsce to świetna sprawa dla wypracowania rutyny.

Większość z nas musi jednak być bardziej elastyczna i stworzyć przestrzeń, w której chcemy ćwiczyć. Spróbuj znaleźć miejsce, w którym będzie spokojnie i cicho, z jak największą ilością miejsca wokół siebie. Jeśli chcesz, może być miłe, a nawet pomocne, aby stworzyć trochę atmosfery za pomocą świecy lub kadzidełka. Rzeczy takie jak świece i kadzidełka to tylko dodatki i wcale nie są konieczne do praktykowania jogi. Możesz ćwiczyć jogę wszędzie, o ile masz wystarczająco dużo miejsca wokół siebie, bez ryzyka wpadnięcia na stoły, krzesła itp.
Jeśli w domu nie masz odpowiednich warunków możesz po prostu zapisać się na zajęcia i ćwiczyć w grupach na sali treningowej. Nie wszystkim jednak odpowiadają zorganizowane zajęcia w kilka czy nawet kilkanaście osób. Samotne wilki mogą jednak wybrać się do parku, nad rzekę czy w inne ustronne miejsce kiedy pozwala na to pogoda. Może to być też ogródek działkowy czy łąka. Tak naprawdę miejsce zależy od tego gdzie my najlepiej się czujemy.

Najlepszy czas na jogę

Najlepszy czas na jogę jest inny dla każdego. Najważniejsze jest znalezienie czasu, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego organizmu. Jeśli uprawiasz jogę w domu, dobrze jest wybrać czas, w którym możesz skupić się na sobie i swojej praktyce — kiedy nie masz innych osób lub zadań, za które możesz być odpowiedzialny.
Większość studiów jogi oferuje zajęcia przez cały dzień, takie jak zajęcia o 6:00 rano, aby złapać rytm rannych ptaszków, szybki przepływ w porze lunchu i 18:00., która zaspokaja tłumy po pracy. Wiele zajęć jogi online jest również dostępnych na żądanie, co oznacza, że ​​możesz włączyć je do swojego harmonogramu, kiedy tylko Ci odpowiada.
Aby określić najlepszy dla siebie czas na jogę, zobacz, jak czujesz się w różnych pozach o różnych porach dnia. Może się okazać, że rano masz więcej energii, ale jesteś też bardziej napięty. Wieczorami możesz czuć się bardziej gibki, ale też bardziej zmęczony. Ostatecznie sprowadzi się to do twoich osobistych preferencji.

Znalezienie odpowiedniej pory dnia jest szczególnie ważne, jeśli próbujesz ustanowić praktykę domową. Rano lub wieczorem są często najbardziej praktyczne dla osób, które pracują w normalnych godzinach pracy. Poranna rutyna może pomóc Ci wkroczyć w dzień i zacząć go na właściwej stopie. Wieczorna praktyka może pomóc Ci się odstresować i wyciszyć

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.