Początki jogi – jak to się zaczęło

Początki jogi są owiane tajemnicą, nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, kto ją wymyślił i kiedy po raz pierwszy zaczęto ją praktykować. W rzeczywistości jogini praktykują jogę od tysięcy lat, na długo przed tym, jak powstały jakiekolwiek pisemne zapiski na temat tej praktyki.

Słowo „joga” pochodzi z sanskrytu, języka, który został użyty do zapisu najwcześniejszych tekstów duchowych w Indiach, znanych jako Wedy. Jogini przez tysiąclecia przekazywali dyscyplinę swoim uczniom, a w miarę jak praktyka stawała się coraz bardziej popularna i rozpowszechniona, powstało kilka odrębnych szkół jogi.

Joga Sutra”, liczący 2000 lat traktat o doktrynie jogicznej autorstwa indyjskiego mędrca Patańdżalego, jest rodzajem przewodnika, który zawiera wskazówki, jak uzyskać kontrolę nad umysłem i emocjami, a także porady dotyczące rozwoju duchowego, stanowiące ramy, na których opiera się dzisiejsza joga.

Joga Sutra jest najwcześniejszym pisemnym zapisem jogi i jednym z najstarszych istniejących tekstów. Nie wiadomo, kto jest jej autorem, gdyż przypisuje się ją indyjskiemu mędrcowi Patańdżalemu. Uważa się jednak, że została napisana około 400 roku n.e.

Pomimo swoich starożytnych początków, joga jest nadal szeroko praktykowana w czasach współczesnych. Praktyka ta ewoluowała przez tysiąclecia, obejmując różne style, od Hatha do Vinyasa, Ashtanga i innych. W każdym z tych stylów praktykujący starają się rozwinąć siłę i elastyczność, a także stan równowagi psychicznej i emocjonalnej.

Joga Sutra jest nadal kluczowym źródłem wskazówek dla współczesnych joginów i stanowi podstawę dla różnych szkół jogi. Jest świadectwem nieustającej siły jogi i jej zdolności do przynoszenia spokoju, równowagi i dobrego samopoczucia jej praktykującym.

Sanskryckie słowo „joga” zostało przetłumaczone na wiele różnych sposobów, ale wszystkie niosą wspólny motyw: zjednoczenie i skupienie. Ci, którzy praktykują tę starożytną tradycję są określani jako jogini (mężczyźni) i joginki (kobiety). Podczas gdy współczesne praktyki fitness połączyły wiele póz, które są obecnie integralną częścią jogi, pierwotne tradycje jogi skupiały się bardziej na pranajamie (kontrola oddechu), dharanie (praktyki koncentracji) i nada (dźwięk).

Joga zyskuje na popularności na Zachodzie już od ponad stu lat, a wzrost popularności pilatesu rozpoczął się w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Jest to obecnie powszechnie akceptowana forma ćwiczeń w wielu krajach i często stosowana jako praktyka relaksacyjna, pomagająca w redukcji stresu, zachowaniu jasności umysłu i dobrego samopoczucia fizycznego.

Oprócz korzyści fizycznych, joga jest również znana z korzyści duchowych. Jest często używana do łączenia ciała z umysłem i duszą, a także pomaga praktykującym zrozumieć swoje miejsce w świecie. Od swoich korzeni w starożytnych Indiach, joga została dostosowana do potrzeb wielu różnych ludzi, a jej zastosowania są daleko idące i zróżnicowane.

Przez ponad pięć tysięcy lat joga była podstawą wielu kulturowych i duchowych praktyk. Jest potężnym narzędziem dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i stworzyć głębsze połączenie z otaczającym ich światem. Ponieważ jej popularność wciąż rośnie, ważne jest, aby pamiętać o dziedzictwie jogi i przenieść jej pierwotny zamiar zjednoczenia ciała i umysłu do naszej współczesnej praktyki.

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.